مجتمع تجاری اینترنتی پاساژ
Pasaj Online Shopping Mall

apple

Apple

http://www.apple.com

شرکت اَپل Apple Inc یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است که در زمینهٔ طراحی و ساخت لوازم الکترونیکی مصرفی و نرم افزار کامپیوتر فعالیت میکند. این شرکت ابتدا با نام شرکت کامپیوتری اپل (.Apple Computer Inc) در شهر"Cupertino" در ایالت کالیفورنیا (California)، کشور آمریکا تأسیس شد.

این شرکت در دههٔ هفتاد میلادی با معرفی ریز رایانه هایApple ، Apple l، Apple ll و پس از آن مکینتاش به بازار، به آغاز و گسترش نوعی رایانه شخصی کمک فراوانی نمود.

Apple معمولاً به تولید سخت افزار نوین و دارای طراحی صحیح معروف است. از محصولات سخت افزاری این شرکت میتوان iPad ، iMac، Mac Book و iPhone را نام برد.

همچنین این شرکت در زمینهٔ تولید نرم فزار هم فعالیت دارد. نرم افزارهای iTunes، iLife، و سیستم عامل مورد استفاده در رایانه های این شرکت "Mac OSX" نیز نمونه هایی از فعالیت نرم افزاری این شرکت هستند.

مدیریت اجرایی این شرکت برعهده "استیو جابز" بوده است. وی یک ماه قبل از مرگش از ریاست این شرکت کناره گیری کرد و به جای آن " تیم کوک " ریاست این شرکت را بر عهده گرفته است. استیو جابز همراه با "استیو وزنیاک" و "رونالد وین" این شرکت را بنیانگذاری کردند. "رونالد وین" در کمتر از دو هفته پس از تأسیس شرکت سهام خود را به" جابز" و "وزنیاک" واگذار کرد.